Osho – O Lásce::On Love

Osho O Lásce: On Love ❤
Láska není vášeň, láska není emoce. Láska je hluboké pochopení, že vás někdo nějakým způsobem doplňuje. Někdo z vás dělá úplný kruh. Přítomnost druhého posiluje vaši vlastní přítomnost. Láska vám dává svobodu být sám sebou, není majetnická. Proto buďte opatrní – nikdy nezaměňujte sex s láskou, jinak budete zklamáni. Buďte bdělí, a když začnete mít u někoho pocit, že jeho pouhá přítomnost, ryzí přítomnost – nic jiného, nic dalšího není třeba, stačí, že ten druhý je, a to stačí ke štěstí… a ve vašem nitru začne něco kvést, začnou v něm vyrůstat tisíce lotosových květů, pak jste zamilovaní.
Tehdy můžete překonat všechny potíže, které přináší realita. Pak zdoláte všechny obavy a nepříjemnosti, a vaše láska bude stále kvést, protože těžkosti se změní ve výzvu. A vaše láska bude sílit jejich překonáváním.
Láska je věčnost. Pokud existuje, pak roste a roste. Láska má počátek, ale ne konec. ❤
My own translation:: – “Love is not a desire, love is not an emotion. Love is a deep understanding, someone enhances you. Someone makes from you a full circle. The presence of the other person reinforces your own presence. Love gives you freedom to be yourself, it is not an ownership. So be careful – don´t exchange love for sex, you will be always disappointed. Don´t be addicted. Be aware what is your Love, what Love means to you. If it is a blossom which grows to the flower, to the Lotus then you can overcome all obstacles which face you like human-being you are to each other in the pursuit Love. Love has a beginning, but not an end. ” ❤
~ Osho
1082562_10200317257796486_1889696519_o-1
Photo: Private by Milena Oda Láska. // http://www.MilenaOda.com
Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s